جمعه 03 خرداد 1398
جزئیات خبر
1397/09/11 - ورود گردشگران خارجی به ترکیه در پی کاهش ارزش لیر
وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد در ۱۰ ماه سال‌جاری میلادی بیش از ۴۱میلیون گردشگر خارجی از این کشور بازدید کرده‌اند که بالاترین رقم در تاریخ ترکیه به‌شمار می‌رود. بر اساس آمار وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه میزان ورود گردشگران خارجی به این کشور بیش از انتظار و پیش‌بینی‌ها بوده؛ به‌طوری که نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۴۳/ ۲۲درصد افزایش یافته است.
شمار گردشگران خارجی ترکیه در سال‌جاری از بالاترین میزان ثبت شده در سال ۲۰۱۴ نیز که حدود ۴۱ میلیون نفر بود، فراتر رفته است. سازمان آمار ترکیه نیز اعلام کرد که بیش از پنج میلیون و ۲۱۷ هزار نفر از این گردشگران از شهروندان ترکیه‌‌ای مقیم خارج بوده‌اند. بنا به گزارش منتشر شده، گردشگران روس با رشد ۰۹/ ۱۶ درصدی در ردیف اول و گردشگران آلمانی و انگلیسی نیز به ترتیب با ۶۸/ ۱۱ و ۰۷/ ۶ درصد افزایش در جایگاه‌های دوم و سوم گردشگران خارجی ترکیه جای گرفته‌اند. بر اساس این گزارش، ایرانیان پس از اتباع اوکراین و گرجستان در رده پنجم گردشگران خارجی ترکیه جای گرفته‌اند و این در حالی است که گردشگران ایرانی در رده سوم مشتریان بازار گردشگری در سال گذشته بودند.
در سال‌جاری، ورود گردشگران خارجی به ترکیه در پی کاهش ارزش لیر و پایین آمدن نرخ خدمات تفریحی، پذیرایی و اقامتی برای اتباع خارجی و نیز افزایش نسبی شاخص‌های امنیتی به‌طور چشمگیری رشد یافته است. شهرهای آنتالیا، استانبول، موغلا، آرتوین و ادیرنه به ترتیب بیشترین افزایش جذب گردشگر را در ترکیه داشته‌اند. سال گذشته میلادی ۴/ ۳۲ میلیون گردشگر خارجی به ترکیه سفر و ۲/ ۲۶ میلیارد دلار ارز وارد این کشور کردند. وزارت فرهنگ و گردشگری این کشور برای سال‌جاری نیز جذب ۴۰ میلیون گردشگر خارجی با ۳۲ میلیارد دلار درآمد را هدف‌گذاری کرده است. این وزارتخانه همچنین وعده داده است که تا سال ۲۰۲۳ تعداد گردشگران ورودی ترکیه به ۵۰ میلیون نفر و میزان درآمد گردشگری این کشور نیز به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
منبع: دنیای اقتصاد


میدان هفت تیر - میدان بهار شیراز
ضلع شمال شرقی میدان - شماره 141
صندوق پستی : 193-15745
021-88865286
©2019 Tehran Hoteling, All Right Reserved