پنج شنبه 24 آبان 1397
مقالات
«روادید گذری» به مثابه فرصتی کوچک اما مهم
برخی فرصتهای کوچک را اگر درست به کار بگیریم، کامیابی مهمی به همراه خواهد داشت؛ چیزی شبیه ایده «موفقیتهای کوچک ایرانیان» که محمد فاضلی آنرا پیش می‌برد؛ روادید گذری(ترانزیتی) یکی از اینها است.
فرمول ضد تحریم UNWTO برای ایران
در شرایطی که دور جدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران آغاز شده است، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری با شرکت در مراسم افتتاحیه چهلمین نشست عمومی اعضای سازمان جهانی گردشگری در همدان، حمایت نهاد متبوع خود از ایران را برای توسعه صنعت گردشگری کشور اعلام کرد. همزمان با برگزاری این اجلاس، تعداد بسیاری از میهمانان خارجی از کشورهای مختلف وارد ایران شده‌اند؛ اتفاقی که به باور زوراب پولولیکاشویلی به معنای دعوت از مردم دنیا برای سفر به ایران است.
جایگاه گردشگری داخلی ایران در جهان
«شورای جهانی سفر و گردشگری» اخیرا در گزارشی آماری، به ارزیابی میزان مشارکت صنعت گردشگری کشورهای جهان در تولید ناخالص داخلی خود پرداخته و در بخشی از این بررسی به سهم گردشگری داخلی و گردش مالی حاصل از سفر شهروندان یک کشور به مناطق گردشگری کشور خود اشاره کرده است.
۵ مانع عمده توسعه توریسم در ایران
موانع متعددی در مسیر توسعه گردشگری درون‌مرزی ایران وجود دارد که به‌طور عمده می‌توان آنها را به پنج‌دسته تقسیم کرد.
۳ سد در برابر توسعه گردشگری سلامت
چالش‌های سیاسی ایران در فضای بین‌الملل و هجمه‌های رسانه‌ای علیه آن موجب شده بخشی از درآمد گردشگری از دست برود. بر همین اساس نیز کارشناسان بر این عقیده‌اند که لازم است با توجه به این شرایط، با استفاده از مزیت رقابتی، محصولات خاصی برای بازار خاص ایجاد کرد.
پادزهر «دیپلماسی گردشگری» مقابل تحریم‌ها
به باور کارشناسان، بخش خصوصی و تشکل‌های فراگیر آن مانند اتاق‌های بازرگانی و حتی مدیران بنگاه‌های بزرگ و متوسط، همچنین گروه‌های صنعتی موفق به‌صورت منفرد، تجربه‌های ارزنده‌ای در مذاکرات تجاری و اقتصادی دارند که می‌تواند با دیپلماسی اقتصادی کشور تقویت و پشتیبانی شود.
۵ ایده برای کمپین‌های موفق گردشگری
با نزدیک شدن به فصل کاهش سفر، شرکت‌های گردشگری فرصت مناسبی را برای انجام امور زیرساختی و آماده شدن برای برگزاری تورهای عید پیدا می‌کنند. یکی از کارهای ارزشمند در این زمان، برقراری ارتباط‌های بیشتر با مشتریان قبلی و انجام فرآیندهای مبتنی بر روابط عمومی است.
گردشگری دانشگاهی به مثابه یک سیاستگذاری علمی
گردشگری دانشگاهی گونه‌ای گردشگری است که انگیزه اصلی گردشگران، آموختن، کشف کردن، تجربه کردن و حتی مصرف کردن امور بدیع علمی و محصولات دانشگاهی و حتی استفاده از فرصت‌های دانشگاهی در مقصد است.
چگونه رفتار مهمانان هتل را بشناسیم؟
قبل از بررسی نقش مردم در بازاریابی، باید دانست تفاوت مهمی بین مردم و مهمان وجود دارد. مهمان حتما از مردم است ولی مردم لزوما ممکن است مهمان نباشند. تبدیل مردم به مهمان چالشی است که هتلداران ‌باید دائما با آن درگیر باشند.
چه چیزهایی در ایران برای گردشگران خارجی جذابه؟
مدرس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری WFTGA با اشاره به تجارب خود در جهانگردی و سفر به 65 کشور جهان، تسلط به زبان انگلیسی و تولید محتوا در شبکه‌های مجازی را کلید رونق گردشگری دانست.
شش تکنولوژی برتر برای مراقبت در صنعت گردشگری
ظهور تکنولوژی باعث تغییر در صنعت گردشگری شده است. در این میان ارتباط میان شرکت‌های گردشگری با مشتریان نیز محکم‌تر و سریع‌تر شده است.
یک نسخه مدیریتی برای گردشگری
«سفر و گردشگری از مهمترین و پیچیده‌ترین فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی است که برنامه‌ریزی در آن چالش‌های بسیاری را برای مدیران این بخش به وجود می‌آورد. حوادث غیرمترقبه، تغییرات اقلیمی و دخالت افراد ناکارآمد و ناشایست در برنامه‌ریزی‌های استراتژیک گردشگری از جمله چالش‌های مهم این حوزه است.»
چرا ارزیابی تقاضای گردشگری در ایران مهم است؟
موضوع تقاضا و ارزیابی و تحلیل آن همواره در زمره مباحث پیچیده و چالش‌برانگیز در صنعت و مطالعات گردشگری بوده است. یکی از دلایل این امر را می‌توان در پیچیدگی و تنوع عوامل دخیل در شکل‌گیری و مدیریت فرآیند عرضه و تقاضای خدمات گردشگری جست‌وجو کرد.
سیستم‌های توزیع جهانی چگونه در فروش اتاق هتل عمل می‌کنند؟
تحقیقات نشان داده معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از درآمدهای رزرواسیون هتل‌ها به OTAها یا آژانس‌های مسافرتی آنلاین پرداخت می‌شود و این باعث وضعیتی می‌شود که حداقل درآمد برای هر اتاق هتل ایجاد شود. با این وجود، استفاده از این کانال می‌تواند باعث افزایش کسب‌وکار نیز شود.
اثر اقتصادی توریسم داخلی در شرایط بحران
سفر مردم درون مرزهای کشور خود را گردشگری داخلی می‌نامند. این نوع سفر احتمالا یکی از اولین انواع گردشگری در دنیا بوده است. تمرکز کشورها بر درآمدهای گردشگری بین‌المللی باعث شده بعضا توجه چندانی به این نوع گردشگری نداشته باشند.
رتبه ۱۱ جهانی تهران در رشد GDP گردشگری
بنگاه رسانه‌ای استرالیایی «تراولر» در گزارشی، با استناد به داده‌های «شورای جهانی سفر و گردشگری»، «سازمان جهانی گردشگری» و «مسترکارت» عملکرد اقتصادی شهرهای جهان در حوزه گردشگری را بررسی کرده و از مشارکت آنها در تولید ناخالص داخلی سخن گفته است.
ارتقای مقاومت اقلیمی در کشورهای توریستی
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند.
کوله‌گردی و تاثیرات آن بر جامعه میزبان
طی بیش از یک دهه گذشته، کوله‌گردی یکی از انواع روبه‌رشد گردشگری در جهان بوده است. این نوع از گردشگری معمولا در میان جوانان کشورهای غربی بسیار پرطرفدار بوده و به‌همین علت است که در نظام تنظیم گونه‌های گردشگری، آن را به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از گردشگری جوانان طبقه‌بندی می‌کنند.
آینده مبهم گردشگری در آمریکای ترامپ
«دونالد ترامپ» و «نگرانی نسبت به آینده» دو مفهومی هستند که از ابتدای سال ۲۰۱۷ و با آغاز دوران زمامداری رئیس‌جمهور کنونی آمریکا در یکدیگر تنیده شده‌اند و شاید فعالان گردشگری این کشور بیش از فعالان و صاحبان دیگر صنایع و بخش‌های اقتصادی آمریکا درگیر این نگرانی هستند.
آنچه از بازاریابی خدمات هتل باید بدانیم
موفقیت در بازاریابی صنعت هتلداری نیاز به درک تفاوت‌های بین بازاریابی کالاهای فیزیکی و بازاریابی خدمات دارد. خدمات را فعالیتی گویند که از یک طرف به طرف دیگر ارائه می‌شود و لزوما نامحسوس است و مالکیت چیزی را به دنبال نخواهد داشت.
صنعت گردشگری، راهبرد موفق در زمان بحران؛این بار با رویکرد اجتماعی
گردشگران بهترین سفیران فرهنگی برای ایران اند؛ سفیرانی که در بازگشت به میهن‌شان، , یا در فضاهای مجازی، آنچه را که در ایران دیده و تجربه کرده‌اند با دیگران در سطح جهان به اشتراک خواهند گذاشت.
این مطلب تلاش دارد که به کاربرد و کارایی اجتماعی-فرهنگی صنعت گردشگری در کشوری مانند ایران از زاویه‌ای متفاوت با آنچه که تا کنون به آن پرداخته شده بپردازد.
رتبه ۳۵ ایران در اقتصاد‌های ‌گردشگری جهان
براساس گزارش اخیر شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) که به بررسی توانمندی کشورهای جهان در حوزه گردشگری پرداخته، گردشگری ایران با اختصاص سهمی ۷۴۷/ ۳۰ میلیارد دلاری از کل تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۲۰۱۷، در رتبه ۳۵ اقتصادهای گردشگری جهان ایستاده است.
چرا دبی تبدیل به یک شهر هوشمند می‌شود؟
در طول قرن گذشته، دبی به شهری فوق‌العاده با چشم‌اندازی بی‌نظیر مبدل شده است. این شهر در اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۱۰ هزار جمعیت ساکن در صحرای غربی به یکی از شهرهای بین‌المللی امروزی تبدیل شده و جمعیت آن بیش از ۷/ ۲ میلیون نفر است.
مطالعه مکزیکی اثر توریسم بر آب‌وهوا
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت.
مردم؛ رکن پنجم بازاریابی در هتل‌ها
مسعود غلامی / مدرس دانشگاه نظریه‌های بازاریابی مدرن مردم را به عنوان پنجمین P در مجموعه بازاریابی قرار داده و به چهار P دیگر شامل محصولات، تبلیغات، قیمت و مکان پیوند می‌دهند. مردم مهم‌ترین عنصر در ارائه هرگونه خدمت یا کسب تجربه هستند.
نقش کلیدی نیروی انسانی در توانمندسازی توسعه گردشگری
گردشگری به‌عنوان بزرگ‌ترین تحرک اجتماعی با پیامدهای فرهنگی، اقتصادی و فضایی متعددی همراه است. به این جهت، اثربخش کردن هرچه بیشتر توسعه گردشگری و ارتقای پیامدهای مثبت آن، نیازمند شناخت و توجه ویژه به توانمندسازی است.
چهارالزام برای دیجیتالیزه کردن گردشگری
دنیای‌اقتصاد : باوجود آنکه شعار امسال سازمان جهانی گردشگری؛ «گردشگری و تحول دیجیتالی» است اما در ایران هنوز چالش‌هایی در این زمینه وجود دارد. همچنان کسب و کارهای سنتی روند فعالیت‌شان را بدون تغییر به سمت دیجیتالیزه شدن پیش می‌برند
حساب اقماری گردشگری چیست؟
ترجمه: احسان طالبی یک محصول گردشگری می‌تواند در بخش‌های مختلفی از حساب‌های ملی محاسبه شود. اینکه برخی شرکت‌ها منحصرا به گردشگران و برخی دیگر علاوه بر گردشگران به بومی‌ها نیز خدمات ارائه می‌کنند، سنجش اهمیت واقعی گردشگری را دشوار می‌کند.
«حساب اقماری گردشگری» بعد از 15 سال اجرایی شد
مشاور و دستیار ویژه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: آرزوی 15 ساله جامعه گردشگری کشور با مصوبه شورای عالی میراث فرهنگی برای اجرایی شدن «حساب اقماری گردشگری» محقق شد.
انعکاس سیاست‌ ارزی در الگوی سفر به ترکیه
بنا بر جدیدترین آمار منتشرشده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، سفر ایرانیان به همسایه شمال‌غربی به روند کاهشی خود که طی چند ماه اخیر آغاز شده، ادامه داده و با ثبت افتی چشمگیر به‌میزان ۳۶‌درصد نسبت به بازه زمانی مشابه در سال ۲۰۱۷، تعداد سفرها در هشتمین ماه میلادی سال جاری ۱۹۰ هزار و ۶۰۷ مورد بوده است.
ظرفیت گردشگری معادن متروک را دریابیم
آیا اصلی‌ترین کارویژه معادن، استخراج مواد معدنی از آن است یا می‌توان کارکردهای دیگری برای آن متصور شد؟
برخی از فعالان معدنی در پاسخ به این پرسش می‌گویند: معادن(متروک و در حال فعالیت) این قابلیت را دارند که به محلی مناسب برای جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شوند اما با وجود این ظرفیت هنوز در ایران زیرساخت‌ها برای این مهم فراهم نشده و گردشگری معادن درحال‌حاضر بدون متولی مانده است، در حالی که برخی از معادن، از محل گردشگری بیشتر از استخراج کسب درآمد می‌کنند. از این‌رو می‌توان گفت زمان بالقوه کردن این توان فرا رسیده و باید با جدیت در این زمینه ورود کرد.

شناسایی ۲۰ معدن با هدف گردشگری
آیدین زینال‌زاده، کارشناس اکتشاف سازمان صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با روزگار معدن، در این باره بیان کرد: تلاش برای ایجاد گردشگری در معادن متروک و فعال ایران از سال ۸۹ آغاز شد. ما برای حرکت در این مسیر نخست باید معادن را شناسایی می‌کردیم. از این‌رو در فاز نخست ۲۰ معدن برای این مهم در نظر گرفته شد و هم‌اکنون در حال تدوین گزارش‌های تصویری این معادن هستیم.
وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاعات دقیقی از معادن با قابلیت گردشگرپذیر بودن در دست دارد، افزود: هنوز سرمایه‌گذاری لازم در این زمینه انجام نشده و همچنان در مرحله شناسایی معادن، متوقف شده‌ایم اما زمان آن فرا رسیده که نهادی مشخص، متولی سامان دادن به این مهم شود.
به گفته مجری طرح ملی گردشگری معادن، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونت گردشگری و نظام مهندسی معدن می‌توانند متولی اجرای طرح ملی گردشگری معدنی شوند.
زینال‌زاده درباره مشکلات ایجاد شده برای این طرح، گفت: بر اساس قانون بودجه سال ۱۳۸۹، دستگاه‌های دولتی باید نیم تا ۳ درصد از بودجه خود را در اختیار طرح‌های پژوهشی قرار دهند اما تا امروز چنین بودجه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این طرح تعلق نگرفته است.
وی با بیان اینکه گردشگران برای بازدید از معادن نیازمند انگیزه هستند، اظهار کرد: بخش خصوصی، فعالیت در زمینه «زمین‌گردشگری» را آغاز و کتاب‌ها و مقالات زیادی در این زمینه منتشر کرده‌، در حالی که هنوز اقدامی در زمینه «ماین‌توریست» یا «گردشگری معدن» انجام نداده است.
این کارشناس ادامه داد: در ابتدا این طرح با مخالفت‌های زیادی روبه‌رو ‌شد و دیدگاه‌ها نسبت به این اقدام چندان مثبت نبود اما با گذر زمان برخی از اهالی معدن به این سمت متمایل شدند که برای تحقق این مهم تلاش ‌کنند.
انواع معادن متروک در ایران
زینال‌زاده با بیان اینکه در تقسیم‌بندی اقتصادی، معادن متروک در ۲ دسته قابلیت تقسیم شدن دارند، اظهار کرد: برخی از معادن، ذخیره اقتصادی دارند اما به دلیل بهره‌برداری نادرست متروک شده‌اند. دسته‌ دیگر نیز معادنی هستند که ذخیره آنها به پایان رسیده و هم‌اکنون به یک معضل زیست‌محیطی تبدیل شده‌اند. در واقع یکی از دلایل درگیری با معدنکاران، رها شدن معادن متروک است.
وی ادامه داد: فعالیت معادن در ایران در ۳ مرحله اکتشاف، استخراج و فرآوری خلاصه می‌شود، در حالی که در کشورهای دیگر کار در معادن ۴ مرحله دارد؛ آخرین مرحله آن، تعیین سرنوشت‌شان پس از پایان ذخایر است. در واقع در کشورهای دیگر معادن پس از پایان ذخایر در حوزه گردشگری بازسازی می‌شوند.
این کارشناس با بیان اینکه زیرساخت‌ها در معادن ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: بهترین راه پس از پایان ذخایر معدنی، تبدیل آن به یک مرکز گردشگری است چراکه این تغییر کاربری باعث استمرار اشتغال در آن می‌شود.
مجری طرح ملی گردشگری معادن در پاسخ به این پرسش که آیا امکان جذب گردشگر در معادن فعال وجود دارد، بیان کرد: این امکان صد در صد وجود دارد. بسیاری از دانشجویان و کارشناسان سازمان نظام مهندسی معدن و افراد غیرمعدنی، از یک معدن در حال فعالیت بازدید می‌کنند تا از نزدیک با روند فعالیت آنها آشنا شوند.
معادن موفق در زمینه گردشگری
وی با بیان اینکه گردشگری معدن هنوز بدون متولی است، بیان کرد: هیچ نهادی متولی سامان ‌دادن به معادن گردشگرپذیر نشده و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از این موضوع استقبال کرد. گفتنی است به پیشواز رفتن این طرح بیشتر ناشی از وظیفه حاکمیتی این نهاد است زیرا یکی از کارویژه‌های اصلی این سازمان، تنوع بخشیدن به بسته‌های گردشگری در نقاط مختلف کشور است.
زینال‌زاده با اشاره به مناطق موفق در زمینه گردشگری معدنی، گفت: معدن پتاس خوروبیابانک، مکانی مناسب برای گردشگری است. این مجتمع سال ۹۶ در حدود ۴۰ هزار گردشگر را جذب کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا معادن ایران ‌توان جذب گردشگران درمانی را دارند، گفت: در معدن خوروبیابانک، امکان استحصال املاح از شورابه وجود دارد؛ در قسمتی از این معدن یک استخر طبیعی ساخته شده است که برای رفع برخی از بیماری‌های پوستی مفید است. گردشگران مرد می‌توانند در آب این استخر شنا کنند.
به گفته این کارشناس، بخشی از چشمه‌های آب گرم خاصیت درمانی دارند. برخی از کشورهای خارجی در معادن متروک اورانیوم، کلینیک‌های تخصصی ساختند تا بیماران را درمان کنند.
زینال‌زاده، معدن چادرملو را دیگر معدن موفق در زمینه جذب گردشگران عنوان کرد و افزود: در این معدن، استخر، سونا، جکوزی، رستوران، کافی‌شاپ، باشگاه سوارکاری و رصدخانه مجهز ساخته شده است. این امکانات به این دلیل در معادن ایجاد شده است که پس از پایان ذخایر معدنی بتوان از آنجا برای جذب گردشگران بهره گرفت.
به گفته وی، گردشگران زیادی از سراسر جهان خواهان مشاهده قدیمی‌ترین معدن فعال دنیا یعنی معدن فیروزه نیشابور هستند. همین تمایل باید برای متولیان گردشگری در ایران ایجاد انگیزه کند تا شرایط را برای جذب گردشگر فراهم کنند.
این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: معادن ایران نیز ظرفیت جذب گردشگران را دارند. برخی از معادن خارجی مانند معدن نمک ویلیچکا در لهستان بیش از فروش مواد معدنی، سالانه تعداد قابل توجهی از گردشگران داخلی و خارجی را جذب می‌کنند.
کم‌توجهی به ایمنی گردشگران معدنی
حامد فضلیانی، مسئول دفتر فنی معدن فیروزکوه نیشابور نیز در این باره در گفت‌وگو با روزگار معدن، بیان کرد: طرح کلی جامع گردشگری در معدن فیروزه نیشابور را آغاز کردیم اما هنوز به طور رسمی، بحث تورها آغاز نشده چراکه تاکنون هیچ قانونی در زمینه بیمه و ایمن بودن گردشگران در ایران وضع نشده است.
وی با بیان اینکه معدن فیروزه نیشابور از قدیم، مرکزی بکر برای گردشگران داخلی و خارجی بوده است، خاطرنشان کرد: محبوب‌ترین فیروزه جهان، متعلق به نیشابور است. این معدن زیرزمینی است و تونلی بودن آن همواره برای گردشگران، دانشجویان و پژوهشگران داخلی و خارجی جذاب بوده است.
فضلیانی درباره ایمنی گردشگران در معادن، بیان کرد: هنوز معادن برای جذب گردشگران ایمن نیستند، اما کسی که وارد معدن می‌شود باید از اصول ابتدایی پیروی کند. بدون تردید، مسئول فنی معدن باید متولی این مهم شود.
این فعال معدنی با اشاره به وظایف مسئول فنی معدن، گفت: جدا کردن محیط استخراجی از محیط گردشگری، اصلی‌ترین وظیفه مسئول فنی است. به‌عنوان مثال در معدن ما چاه‌هایی با عمق ۸۰ متر وجود دارد که بدون تردید محل مناسبی برای گردشگران نیست زیرا این عمق برای کودکان و سالخوردگان بسیار خطرناک است.
وی با بیان اینکه قانون در زمینه بیمه گردشگران سکوت کرده است، افزود: هنوز مشخص نشده که اگر گردشگر معدنی دچار حادثه شود چه کسی برای جبران خسارت ورود می‌کند.
فضلیانی در پایان تصریح کرد: درحال‌حاضر بهره‌بردار معدن فیروزه نیشابور، محدوده‌ای را برای بازدید گردشگران در نظر گرفته و هزینه بازدید از این محل ۵ هزار تومان است.
چاره اندیشی چینی برای تراز منفی گردشگری
بنا به جدیدترین آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری چین، تعداد سفرها و بازدیدهای گردشگران داخلی از جاذبه‌های این کشور در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی، به بیش از ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مورد رسیده که از این رهگذر ۳۵۹ میلیارد دلار در صنعت گردشگری چین درآمد حاصل شده است؛ ارقامی که نشان از رشدی قابل توجه نسبت به سال‌های گذشته دارد و بنا به گزارش و تحلیل رسانه‌های مختلف از این رشد به‌وجود آمده، بخش قابل‌توجهی از این امر ناشی از ارتقای کیفیت خدمات مسافرتی ارائه شده توسط بنگاه‌ها و کسب‌وکارهای گردشگری این کشور است؛ به‌گونه‌ای که کارشناسان بر این باور هستند که سایر کشورها جهت استمرار در جذب گردشگران چینی و حفظ بازاری که از قِبل سفر این گردشگران به درون مرزهای خود دارند، باید الگوهای سفرهای داخلی گردشگران چینی را مطالعه کنند و محصولات گردشگری خود را مطابق ذائقه نوظهور آنان به‌روز کنند.
عامل سرگردانی صنعت توریسم در ایران
در مقاله هفته گذشته به ۵ مانع عمده توسعه گردشگری درون‌مرزی در ایران پرداخته شد. نبود اراده لازم میان تصمیم‌گیرندگان و سیاست‌گذاران سطوح بالای گردشگری و همچنین ضعف در حوزه پژوهش‌های کاربردی گردشگری، دو مورد نخست از موارد پنج‌گانه‌ای بود که بدان‌ها اشاره شد. در بخش دوم به‌بررسی سه مورد باقیمانده خواهیم پرداخت؛ ناشناخته ماندن ظرفیت‌های بالقوه توسعه مدرن گردشگری، شناسایی نشدن اهداف توسعه گردشگری و عدم‌شناسایی بازارهای هدف و نوع مناسب گردشگری قابل‌عرضه به گردشگران خارجی و در نهایت کمبود زیرساخت‌های استاندارد و مدرن. درنگاه اول، توسعه گردشگری برمبنای اصول پایداری می‌تواند اثرات مثبت اقتصادی (از طریق ایجاد شغل وگردش پول و سرمایه) برای جامعه میزبان به‌همراه داشته
عناصر کلیدی در برنامه‌ریزی تبلیغات هتلداری
تبلیغات و ارتباطات هتلداری ازجمله اقدامات بسیار مهم و ضروری در صنعت هتلداری برای مدیری است که تمایل به کسب حداکثر فروش و سود دارد. زمینه‌های به سرعت در حال تغییر صنعت هتلداری که ناشی از رشد روزافزون تکنولوژی، پاسخگویی به نیازهای دائمی و در حال افزایش میهمانان و تغییر ماهیت محیط بازاریابی و رسانه است شرایطی را به وجود آورده که نیازمند تدوین استراتژی‌های خاص با تأکید بر راهبردهای ارتباطی است.
نقش مدیریت شهری در توسعه گردشگری شهرها
نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد هرچه تقویت و انسجام عمل بین مولفه‌های همکاری و ارتباطی مدیریت شهری و ساکنان محلی از استحکام بیشتری برخوردار باشد، به همان اندازه در حوزه مدیریت و گردشگری پایدار رابطه بهتری وجود خواهد داشت و از طرفی نقش مدیریت هدفمند بیشتر حائز اهمیت خواهد شد.
کارشناسان معتقدند گردشگری شهری فعالیتی در حال گسترش است و به تازگی به‌صورت یک منبع اقتصادی مهم درآمده و نقش موثری در سیاست‌های توسعه محل ایفا می‌کند. اما رشد آن، افزون بر اینکه تغییرات شگرفی را در زندگی شهری به وجود می‌آورد، پدیدآورنده یک رشته مشکلات کارکردی و سازمانی نیز هست.
نمونه هندی موفق توسعه توریسم
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند. در سال ۲۰۱۷ جمع‌آوری اطلاعات درباره فعالیت‌های کشورها و اقتصادهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، با هدف نشان دادن اینکه چگونه گردشگری پایدار می‌تواند عامل توسعه باشد، صورت گرفت. در مجموع ۲۳ مورد مطالعاتی به‌عنوان نمونه از تمام مناطق جهان انتخاب شدند که ابتکارات بخش‌های عمومی و خصوصی و جوامع محلی و همچنین جزئیات بااهمیتی را درباره روش‌ها و رویکردهای موفق استفاده شده ازسوی فعالان گردشگری نشان می‌دهند؛ اطلاعاتی ارزشمند که می‌توانند باعث ایجاد نگرش‌های جدید و استفاده از شیوه‌های گردشگری پایدار در جوامع محلی شوند.
۱۱ ترفند برای دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی
اینستاگرام به سرعت در حال تبدیل شدن به مهم‌ترین و پربازدید‌ترین اپلیکیشن شبکه‌های اجتماعی است و بهترین محل برای تبلیغ و معرفی محصول یا بازاریابی محتوا، نت ورکینگ و ابزار ایجاد مخاطب برای افراد و برندهای تجاری است. اینستاگرام بیش از ۲۰۰ میلیون عضو فعال ماهانه با ۶۰ میلیون عکس و ۶/ ۱ میلیارد لایکی است که کاربران در روز به اشتراک می‌گذارند. استفاده هوشمندانه از این اپلیکیشن جذاب باعث می‌شود کسب و کار گردشگری و هتلداری شما رونق پیدا کند و افراد بیشتری با برند شما آشنا شوند. پس به ۱۱ شگردی که در زیر معرفی می‌کنیم و منجر به جذب فالوئر بیشتر می‌شود توجه و از آنها استفاده کنید.
در گردشگری چگونه محصولات جدید را به بازارهای نو ببریم؟
استراتژی‌های بسیاری برای بازاریابی گردشگری وجود دارد؛ استراتژی‌هایی که هر کدام را باید متناسب با زمان خود به‌کار بست. در این مطلب می‌خواهیم از استراتژی دیگری به‌نام «متنوع‌سازی» و راهکارهایی برای اجرایی کردن آن در سازمان‌ها بگوییم.
تغییر ریتم سفرهای تابستانی روی نت اقتصاد
آمارها نشان می‌دهد تابستان سال ۹۶ میزان اقامت‌شب ثبت شده‌اش ۸۵ میلیون مورد در مقابل ۶۵ میلیون نفر اقامت‌شب در تابستان ۹۵ بوده است. پیش‌بینی می‌شد با توجه به این رشد، تابستان امسال نیز با افزایش میزان سفرهای داخلی روبه‌رو باشیم و افراد علاقه‌مند به سفر همچنان اقدام به سفرهای داخلی کنند؛
ماندن در کورس رقابت با هتل‌ها از طریق تلفن همراه
چرا مردم در حال‌حاضر ترجیح می‌دهند از طریق برنامه‌های موبایلی رزرو بلیت و هتل را انجام دهند؟ چند درصد مردم به این کار علاقه دارند؟ آیا در آینده این کار سرعت بیشتری خواهد گرفت؟ مهمانان چه می‌خواهند؟ چه‌کاری باید کرد؟ اینها نمونه‌ای از پرسش‌هایی است که همه دست‌اندرکاران صنعت هتل را درگیر کرده و در این مقاله سعی می‌شود که به‌طور مختصر به آن پرداخته شود.
۵ شیوه‌ کارآمد برای توسعه وب‌سایت‌های سفر
در سال‌های اخیر ذائقه گردشگری مردم تغییر کرده و بیشتر مردم خواهان کسب تجربیات جدید هستند. تعداد افرادی که سفر انفرادی را انتخاب می‌کنند، نسبت به نسل قبلی،به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. مردم برای تجربه‌های جدید و ارزشمند، حاضرند پول بیشتری خرج کنند که خبر خوبی برای وب‌سایت‌های گردشگری است. اگر شما بتوانید اطلاعات درست را در زمان مناسب به گردشگران بدهید، احتمال اینکه نسبت به رقبای خود فروش بیشتری داشته باشید، زیادتر است. همه چیزهایی که در وب سایت سفر قرار می‌دهید، باید در راستای هدف اصلی هدایت شود؛ اطلاعات درست در زمان مناسب. با اینکه فرمول ثابتی وجود ندارد، اما در اینجا برخی از بهترین روش‌های عمومی را ‌که در وب سایت‌های موفق گردشگری استفاده شده با هم بررسی می‌کنیم.
ردپای ارز مسافرتی در انتخاب مقاصد خروجی
آمارهای منتشر‌شده از سفر گردشگران ایرانی به ۳ کشور ترکیه، گرجستان و صربستان در ۷ ماه نخست سال جاری میلادی نشان می‌دهد نوسانات ارزی اخیر و خصوصا سیاست عرضه ارز مسافرتی توسط دولت از فروردین‌ماه تا مردادماه سال جاری، اثر مشهودی بر سفرهای خروجی از کشور گذاشته و عموم مسافران مقصد سفر خود را به‌گونه‌ای انتخاب کرده‌اند تا بیشترین بهره را از سفره گسترده رانت ارز مسافرتی ببرند.
" دو کانال‌ توزیع در هتلداری "
هزینه‌های توزیع هتل ‌باید بتوانند ضمن بهینه‌سازی کانال‌های ارتباطی، باعث مدیریت هزینه‌های جذب و به دست آوردن میهمانان جدید شوند. هزینه‌های انجام‌شده برای مبارزات بازاریابی باید به نسبت کل مشتریان جذب‌شده جدید، دارای اثربخشی باشد. تمرکز روی کانال‌هایی که بهترین و بیشترین مشتریان را از لحاظ وفاداری و سود تولید می‌کنند، می‌تواند استراتژی قطعی هتل در این زمینه تعریف شود. اگر مدیریت این کانال‌ها درست و ماهرانه انجام شود می‌تواند به‌تدریج باعث پایین آمدن هزینه‌های بازاریابی و افزایش سود ناخالص از خریدهای تاریخی مشتریان وفادار و همچنین باعث تعامل مستقیم با مشتری به‌صورت بلندمدت شود.
چگونه در بازارهای گردشگری محصولات جدید خلق کنیم؟
هفته‌های گذشته در همین ستون برایتان از استراتژی‌هایی برای نفوذ در بازار و توسعه بازار گفتیم که به ترتیب روی محصول موجود- بازار فعلی و محصول موجود- بازار جدید تمرکز داشتند. در ادامه مطالب پیشین در این مقاله از راهکار دیگری بخوانید که به بخشی دیگر از «ماتریس آنسف» اشاره دارد و به چگونگی ارائه و خلق «محصول جدید» در «بازار فعلی» یا استراتژی «توسعه محصول» می‌پردازد.
رشد سریع اقتصادی گردشگری الکترونیک
ترکیب روش‌های کسب‌و‌کار الکترونیکی و فناوری اطلاعات در شیوه‌ها و ابزارهای تدارک، ارائه و پشتیبانی خدمات گردشگری برای ارائه خدمات مورد نیاز گردشگران با کیفیت بالاتر و هزینه‌های کمتر، گردشگری مجازی را پدید آورد. از طرف دیگر، رشد اقتصادی معمولا به منزله افزایش ظرفیت‌های تولیدی هر کشور یا افزایش پایدار در تولید ناخالص داخلی (GDP) سرانه در طول زمان تعریف می‌شود.
نمونه موفق بهره‌گیری از افراد توان‌یاب در گردشگری
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند.
۵هدف هتل‌ها در قیمت‌گذاری
برخی معتقدند سه‌ دسته‌ کلی‌ عوامل‌ سازمانی، عوامل‌ مشتری و عوامل‌ بازار در قیمت‌گذاری موثر هستند لذا بررسی متغیرهای تحت‌پوشش این سه بعد در راستای دستیابی به مدل بهینه‌ قیمت‌گذاری در بازاریابی هتلداری از اهم وظایفی است که ‌باید در این حوزه به آن توجه جدی داشت.
ابعاد اثرگذار و مرتبط به توسعه پایدار اکوتوریسم
اکوتوریسم نوعی از گردشگری است که مناطق با جاذبه‌های خاص اکوتوریسم می‌‌توانند فرصت‌های فراوانی ازجمله ایجاد اشتغال برای افراد بومی، افزایش سطح درآمد، ارتقای سطح اجتماعی و فرهنگی جامعه محلی، ارتقای آگاهی‌های عمومی زیست‌محیطی برای حفاظت از محیط‌زیست، افزایش سطح حفاظت منطقه از طریق درآمد ایجاد شده از اکوتوریسم را برای جامعه محلی به همراه داشته باشند. همه این موارد جز با برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح به وقوع نخواهد پیوست؛ چراکه مغایر با این مهم عمل کردن و در نظر نگرفتن ظرفیت تحمل منطقه، گردشگری انبوه شکل خواهد گرفت و موجب ایجاد مشکلات عدیده و آلودگی‌ها و صدمات جبران‌ناپذیر به اکوسیستم‌های منطقه می‌شود.
تجربه سوئد در همکاری کمپین مجازی با Airbnb
سایتAirBnB به‌عنوان وب‌سایتی که مردم در آن مکان‌های اقامتی‎ ‎را کرایه می‌دهند، مکان‌های شگفت‌انگیز و منحصر به فردی به گردشگران پیشنهاد می‌دهد؛ از کابینی در Cornwall تا کلبه‌های درختی در‌هاوایی. حالا مخاطبان بسیاری از سراسر دنیا اقامت خود را در جریان هر سفر، از طریق سایتAirBnB انجام می‌دهند. این کار به آنها این فرصت را می‌دهد که هم ارزان‌تر سفر کنند و هم با آدم‌های بیشتری در مقصد سفر خود آشنا شوند.
“فرمول قیمت‌گذاری در بازاریابی هتل‌ها”
قیمت ازنظر لغوی یعنی سنجش، ارزیابی، اندازه و معیار. قیمت در بازار عبارت است از ارزش مبادله‌ای کالا و خدمت که به‌صورت واحد پول بیان می‌شود. بر این اساس، قیمت‌گذاری فعالیتی است که باید تکرار شود و فرآیندی مداوم و پیوسته است. این تداوم ناشی از تغییرات محیطی و عدم ثبات شرایط بازار است که لزوم جرح‌وتعدیل قیمت را ایجاد می‌کند.
"حرکت جمهوری آذربایجان از نفت به گردشگری"
یکی از بخش‌های نوظهور در اقتصاد جمهوری آذربایجان گردشگری است که توسعه روزافزون آن سیاستمداران این کشور را امیدوار ساخته تا بالاخره وابستگی دیرینه اقتصاد این کشور به منابع نفتی به پایان برسد؛ امیدی که آنها را به صرافت اصلاحات ساختاری نیز انداخته و مدیریت گردشگری آذربایجان که تا پیش از این تحت نظارت وزارت فرهنگ این کشور انجام می‌شد، اکنون تحت نظارت نهادی تازه‌تاسیس به‌نام «شورای دولتی مدیریت گردشگری» قرار گرفته است.
ارتقای کسب و کارهای گردشگری با حفظ مشتریان قدیمی
برای داشتن درآمد بیشتر و بالا بردن فروش، راهکارهایی را به کار می‌گیرند که بیشتر آنها شامل ایجاد محصولات جدید و ورود به بازارهای نو است. در واقع شرکت‌ها پیدا کردن مشتریان جدید در بازارهای جدید را سرلوحه اقدامات تبلیغاتی خود قرار می‌دهند و فکر می‌کنند خلق محصولات جدید می‌تواند درآمدهایشان را افزایش دهد. هر چند این موارد راهکارهای مناسبی هستند اما اگر شما هم جزو همین دسته از افراد هستید، فعلا دست نگه دارید!
۴نمونه‌ از کمپین‌های آنلاین هتل‌ها
هنگامی‌که در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلات هستید، تنها بررسی بروشور‌ها یا مرور وب سایت هتل‌ها کافی نیست. در حال حاضر، بسیاری از افراد به‌صورت آنلاین به جست‌وجو و کشف سفرهای الهام‌بخش می‌پردازند که بستگی به برندهای مهمان‌نوازی جدا از معروفیت آنها دارد؛ اتفاقی که مدت‌ها قبل از اینکه حتی درباره رزرو فکر کنند، به وقوع می‌پیوندد.
"نقش توریستی دریای «کاسپین» در تاریخ"
دریای خزر یا کاسپین این روزها سوژه بسیاری از محافل حقوقی جهان است. امضای کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر ازسوی کشورهای ساحلی این دریا نگاه‌های بسیاری را معطوف موقعیت دریای خزر کرده است.
مدل مدیریت بحران در گردشگری
بحران وضعیتی ‌است ‌که ‌در ‌آن، ‌سیستم ‌از ‌حالت ‌نرمال ‌خارج‌ شده ‌و‌ عملکرد ‌آن ‌تحت ‌تاثیر‌‌ ‌قرار ‌می‌گیرد. ‌تعاریف ‌متعددی ‌از ‌بحران ‌تاکنون ‌ارائه ‌شده ‌است‌ که‌ در ‌واقع ‌هر یک ‌از ‌اندیشمندان ‌و‌ صاحب‌نظران ‌این ‌حوزه ‌از زوایای متعددی‌ به‌ بیان ‌آن‌ پرداخته‌اند.
نقش وبلاگ‌ها در گسترش گردشگری پورتوی پرتغال
پیش از این در همین ستون در مورد اهمیت وبلاگ‌ها در رشد و توسعه گردشگری گفتیم. یکی از شهرهایی که از این استراتژی برای رشد گردشگری خود استفاده کرده، پورتوی پرتغال است. رشد گردشگری در پورتو بسیار مشهود و قابل‌توجه است.
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری
دومین سری از گزارش‌های «گردشگری برای توسعه» سازمان جهانی گردشگری به شرح فعالیت‌های موفقیت‌آمیز گردشگری و توسعه پایدار می‌پردازد. این گزارش‌ها می‌تواند برای فعالان در این بخش از این حیث الهام‌بخش باشد که فرصت‌های موجود در گردشگری و تحقق توسعه پایدار را بشناسند.
اهمیت وبلاگ‌ها برای رسیدن به اهداف گردشگری
در حقیقت، گردشگری توسط فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICTs) تغییر کرده است؛ به‌طور مثال تعامل بین شرکت‌ها و مشتری از این دسته‌اند. جهانی شدن گردشگری نیز در زمینه عرضه و تقاضا با فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش یافته است.
اقتصاد، عامل اصلی پایداری گردشگری
امروزه ‌پایداری به نحو گسترده‌ای به‌عنوان رویکردی بنیادین، برای هر نوع توسعه از جمله توسعه گردشگری پذیرفته شده و گردشگری پایدار به‌عنوان مفهومی جدید، برای مقابله با آثار مخرب توسعه گردشگری مطرح شده است.
نقش بازاریابی در توسعه گردشگری حوزه خلیج‌فارس
دنیا در حال تجربه دوره‌ای است که در آن شاهد تغییرات سریع و غیرمنتظره هستیم. طی سال‌ها، بازاریابی در سه مرحله تکوین یافته است که می‌توان آن را بازاریابی یک ،۲و۳ نامید. پیشرفت‌های فناورانه سبب وقوع تغییرات عظیمی در مصرف‌کنندگان، بازارها و بازاریابی قرن گذشته شده است.
اطلاعات کامل درمورد هتل‌ ها و انواع آنها
همه ما با اطلاعات مختصري از انواع هتلها داريم و بارها در سفرهاي مختلف به هتل هاي گوناگون رفته ايم و از خدمات آن بهره مند شديم.براي آشنايي بيشتر به تشريح ومعرفي انواع هتل ها مي پردازيم تا اطلاعات شما در اين زمينه بيشتر شود

میدان هفت تیر - میدان بهار شیراز
ضلع شمال شرقی میدان - شماره 141
صندوق پستی : 193-15745
021-88865286
©2018 Tehran Hoteling, All Right Reserved